Сладки сънища

Форевър

Според проучванията повечето възрастни имат нужда от около 7–8 часа сън, за да са работоспособни през деня. Но с напредване на възрастта започваме да спим по-неспокойно и често страдаме от нарушения на съня.

Качественият и достатъчен нощен отдих е важен за цялостното ни добро състояние и жизненост. Научно доказано е, че дългосрочните нарушения на съня могат да доведат до здравословни проблеми. Ето няколко съвета как да спите по-добре.

Не използвайте таблета, лаптопа или телефона си в леглото

Немалко научни изследвания доказват, че синята светлина от съвременните електронни устройства като таблети и телефони ни разсънва, защото потиска нивата на мелатонина, които се свързват с добрия сън. Вместо преди лягане да проверявате имейлите си или да се ровите в социалните мрежи, четете книга на хартия или още по-добре не правете нищо, за да позволете на ума си да се изпразни и успокои.

Температура

Климатът в спалнята може да окаже сериозно въздействие върху качеството на съня. Докато спите, телесната ви температура спада до най-ниските си нива, като това обикновена става около 3–4 часа след заспиване. Ето защо поддържането на спалнята хладна може да ви донесе по-здрав сън. Твърде високата температура в нея пречи на телесната температура да спадне и да се активира „програмата за сън“ в организма. По възможност оставяйте открехнат прозорец нощем и през студените месеци изключвайте всякакво отопление в спалнята си, а в горещите дни я охлаждайте преди да си легнете.

Удобно легло

На колко години е матракът ви? Вече дори не помните? Значи е време да инвестирате в нов! Лошите матраци или спането на разтегателен диван вместо на нормално легло са виновници за не една и две нощи с разбит сън, а могат да причинят и проблеми с гърба, кръста и врата. Старият матрак дори може да предизвика алергии. Ако решите да купите нов, не се поддавайте на заблудата, че по-мекото е по-удобно. Матракът трябва да е достатъчно твърд, че да поддържа гърба ви, докато спите, но не чак да ви е неудобен и да ви убива. Сменяйте го на всеки 7–8 години.

Избягвайте кофеин и алкохол

Очевидно е, че трябва да избягваме кофеина в късния следобед и вечер, ако имаме проблеми със съня, но и алкохола ли? Може да ни се струва, че чаша-две вино могат да ни помогнат да заспим, но всъщност е точно обратното. Според различни проучвания, въпреки че след пийване може да се унасяме по-лесно, алкохолът обърква естествения цикъл на съня ни. Обикновено през нощта човек има шест или седем стадия на сън с бързи движения на очите (REM сън), които му помагат да се чувства отпочинал и освежен, когато се събуди. Ако обаче е пил алкохол, броят на тези стадии пада до един-два, което означава, че на следващата сутрин ще се чувства изтощени. Вместо чаша вино вечер, избирайте чаша АЛОЕ НАПИТКА сутрин, уверяваме ви, че ще се чувствате далеч по-жизнени през целия ден!

Редовно движение

Не е тайна, че редовното движение е полезно, но също има данни, че то може да подобрява и съня. Проучване, публикувано в журнала „Душевно здраве и физическа активност“ казва, че хората спят значително по-добре нощем и се чувстват по-будни денем, ако спортуват поне по 150 минути седмично. Програмите F15 на Форевър са отличен вариант да се движите редовно според личното си фитнес ниво. Разгледайте ги и изберете най-подходящата за вас, за да сте във форма не само през деня, но и да спите добре нощем.

Споделете с приятели:

Нагоре