www.flp.bg Вклучи се
БУГАРИJА - МАКЕДОНИJА
Насловна
 
Код: 354
120 таблети
Цена: 923 ден.
Forever Kids
Форевер кидс
ОПИС И СВОЈСТВА
Обезбедете им на децата хранливи материи од кои имаат потреба секој ден, со мултивитамините за џвакање Forever Kids. Овие вкусни таблети им ги обезбедуваат на возрасните и децата виталните витамини, минерали, железо и фитонутриенти, кои можеби им недостасуваат. Железото е нова состојка во усовршената формула на Forever Kids, поради улогата во заштита на имунитетот и умствениот развој. Често се среќава неговиот дефицит, а неговите функции во телото даваат поткрепа на општото здравје.
Фитонутриентите се особено корисни состојки на растенијата. Усовршената формула содржи повеќе фитонутриенти од уште подобро избрани овошја и зеленчуци. Резултатот е мултивитамин со одличен вкус, кој одлично ја дополнува гамата од додатоци на исхрана на Форевер.
Формулата на производот не содржи вештачки обојувачи и конзерванси, а фитонутриентите се извлечени од хранливи плодови како моркови, цвекло, брокули, спанаќ, боровинки, јаболки, брусници, домати, јагоди, тиква и поегзотичните и во последно време многу високо профилираните калинка, мангостен, акаи и гоџи бери. Природната арома на грозје ќе ви се допадне и на вас и на децата.
 
ОСНОВНИ СОСТОЈКИ во 2 таблети
Витамин Д 2.5 μg
Витамин Е (α-ТЕ) 6 mg
Витамин С 40 mg
Тиамин 0.55 mg
Рибофлавин 0.7 mg
Ниацин 8 mg
Витамин В6 0.7 mg
Фолна киселина 100 µg
Витамин В12 1.25 µg
Витамин А (RE) 400 μg
Биотин 25 μg
Пантотенска киселина 3 mg
Железо 2 mg
Цинк 3.75 mg
Патентирана мешавина 20 mg
Jаболко во прав, влакна од шеќерна репа, брашно од ориз, црвен пипер во прав, домат во прав, јагода во прав, брусница во прав, ацерола џус концентрат, спанаќ во прав, зелка во прав, кромид во прав, брокула во прав, кељ во прав, мангостен во прав, тиква во прав, цвекло во прав, боровинка во прав, акаи во прав, гоџи во прав, морков во прав, сок од грозје концентрат, сок од калинка концентрат.
 
ДРУГИ СОСТОЈКИ
Засладувач (ксилитол, сорбитол), калциум малат, магнезиум малат, вкус на грозје, лимонска киселина, екстракт од лушпи од грозје (сулфиди), микрокристална целулоза, стеаринска киселина, вкус на праска, силициум диоксид, магнезиум стеарат, сукралоза, гуар гума, бакар глуконат.
 
ПРЕПОРАЧАНА УПОТРЕБА
За деца над 6 години – две таблети дневно.
За возрасни - четири таблети дневно.
Препорачано е да се џвакаат.
 
ОСНОВНИ КАРАКТЕРИСТИКИ
  • Без додаден шеќер, вештачки ароми, обојувачи и конзерванси.
  • Основата на фитокомпонентите е извлечена од најдобрите суровини, вклучително брокули, цвекло, спанаќ и моркови.


© FLPB 2005 All rights reserved.
 

  www.iasc.org www.iasc.org